OPŁATEK Z KSIĘDZEM BISKUPEM W DROHICZYNIE

W dniu 7.01.2024r. wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym naszej diecezji spotkały się  na corocznym spotkaniu opłatkowym z księdzem biskupem. Spotkanie miało miejsce w samym sercu diecezji w seminarium duchownym w Drohiczynie. Jak co roku spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem naszego pasterza, księdza biskupa Piotra Sawczuka. Obok księdza biskupa przy ołtarzu w koncelebrze stanęli również Ksiądz Andrzej Witerski – koordynator Odnowy w Duchu Świętym diecezji drohiczyńskiej, ks. Henryk Woźnowski SDB opiekun duchowy wspólnoty „Radość w Panu” z Sokołowa Podlaskiego oraz ks. Marcin Szymaniak. W kaplicy seminaryjnej zgromadzili się przedstawiciele wszystkich wspólnot naszej diecezji: Hajnówka, Bielsk Podlaski, Ciechanowiec, Brańsk, Węgrów, Sokołów Podlaski, Sterdyń.

Uroczystość miała miejsce w niedzielę Chrztu Pańskiego. Ksiądz biskup w homilii nawiązał do sakramentu chrztu, w którym każdy z nas został zanurzony. Powiedział, że chrzest daje początek nowemu życiu i należy go przyjmować z otwartością, jako dar Chrystusa. Po chrzcie rozpoczyna się nowe życie, a kończy to co, co było stare. Sakrament chrztu porównał do klucza, jaki człowiek otrzymuje, by miał dostęp do życiodajnej mocy Chrystusa. Mając ten klucz powinniśmy nieustannie otwierać się na obecność Boga i nosić w sobie moc Chrystusa, pozostając z Nim w nieustannej więzi i pozwalać Mu się przemieniać i uświęcać. Podkreślił, że chrześcijanie to ludzie Chrystusa.

Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy wraz za naszym pasterzem udaliśmy się do refektarza seminaryjnego gdzie miała miejsce druga część spotkania. Ks. bp Piotr poświęcił opłatki, którymi dzieliliśmy się składając sobie życzenia. W imieniu zebranych  życzenia ks. bp Piotrowi Sawczukowi i ks. Andrzejowi Witerskiemu złożyły Bogusia Płuciennik – lider wspólnoty „Effatha”z Hajnówki i Renata Wróblewska – świecki koordynator wspólnot Odnowy w Duchu Świętym naszej diecezji a zarazem przedstawicielka wspólnoty „Dobry Pasterz” z Bielska Podlaskiego. Po zakończeniu składania życzeń zasiedliśmy za słodkie stoły, aby poczęstować się smakołykami, porozmawiać ze sobą i radośnie kolędować.

tekst: Jadwiga Porzezińska