Diecezjalne spotkanie opłatkowe

      W Uroczystość Chrztu Pańskiego 11.01.2015r Odnowa w Duchu Świętym Diecezji drohiczyńskiej zgromadziła się na spotkaniu opłatkowym z księdzem Biskupem Tadeuszem Pikusem. Na te spotkanie przybyły wszystkie wspólnoty z diecezji ,,Dobry Pasterz” z Bielska Podlaskiego, „ Effatha” z Hajnówki, „ Emmanuel” z Ciechanowca, „ Radość w Panu” z Sokołowa Podlaskiego, wspólnota z Węgrowa oraz „Oblubienica Ducha Świętego” z Hodyszewa.

      Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Eucharystią w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Eucharystii przewodniczył ksiądz Biskup wraz z przybyłymi księżmi: koordynatorem diecezjalnym ks. Andrzejem Witerskim, ks. Jackiem Zakrzewskim SAC opiekunem wspólnoty hodyszewskiej, która skupia osoby z 13 parafii również z naszej diecezji, ks. Henrykiem Woźnowskim sdb opiekunem wspólnoty sokołowskiej, ks. Sylwesterem Falkowskim opiekunem hajnowskiej wspólnoty ,,Effata”. Obecny był też rektor WSD w Drohiczynie ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, z klerykami.

         W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do obchodzonego Święta Chrztu Pańskiego ukazał potrzebę odkrywania daru, jakim dla człowieka jest sakrament chrztu św. Przypomniał, że biblijny chrzest św. Jana przygotowywał, porządkował ducha ludzkiego do spotkania z Chrystusem w Duchu Świętym. Duch człowieka czasami nie jest w porządku, gdy nie jest podłączony do Ducha Świętego, powiedział. Człowiek musi być uporządkowany, chrzest Janowy był symbolem oczyszczenia – z naszej strony my mamy porządkować swoje sumienie. W sakramencie chrztu dokonuje się misterium, niebo łączy się z ziemią, i nie jest to tylko znak zewnętrzny. Jezus Chrystus posyła swoich uczniów by szli na krańce ziemi, nauczali i chrzcili w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Jest to bardzo istotne wydarzenie i zarazem nakaz, bo oczyszcza nas z grzechu pierworodnego, i wszczepia nas w Chrystusa. Z chwilą kiedy stajemy się chrześcijanami możemy mówić do Boga ,,Ojcze” i stajemy się Jego dziećmi. Darem chrztu świętego jest też wiara, prowadząca do prawdy, która pozwala uwierzyć, że Bóg nas kocha. Kiedy przeżywamy Uroczystość Chrztu Pańskiego zwanym też Objawieniem, to razem z Chrystusem trzeba nam usłyszeć głos Ducha Świętego – ,,To jest mój Syn umiłowany w którym mam upodobanie”. Biskup zaznaczył, że te słowa odnoszą się do każdego osobiście i mamy być zjednoczeni z Chrystusem. Razem z Jezusem wchodzimy do Jordanu, tz. że wchodzimy do Królestwa Bożego, którego Królem jest Jezus a Duch Święty przygotowuje nam tam miejsce. Podkreślił, że wiara dla chrześcijanina to zbyt mało, żeby pokochać Boga i człowieka, potrzebny jest nam dar miłości i prawdy, który również otrzymujemy podczas chrztu.

     Ksiądz biskup życzył nam otwartości na Ojca, Syna i Ducha Świętego, którego bardzo potrzebujemy a otrzymaliśmy też w sakramencie bierzmowania. Oby Duch Święty przygotowywał świątynie Bogu samemu w nas.

     Po Eucharystii złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy przy śpiewie kolęd do wspólnego stołu.

Zdjęcia w zakładce Galeria