aREO – na 18. urodziny Wspólnoty „Effatha” w Hajnówce

Zwykle 18. rocznicę urodzin obchodzi się hucznie w gronie rodziny i przyjaciół. Nasza wspólnota swoją „osiemnastkę” postanowiła uczcić poprzez powtórne  odbycie REO.

Przed laty od tych właśnie rekolekcji wszystko się zaczęło. Trzy osoby z Hajnówki  uczestniczyły w REO, co zaowocowało pragnieniem życia wspólnotowego, tj.: cotygodniową modlitwą, Eucharystią, adoracjami, pielgrzymkami, agapami, ogniskami – jednym słowem chęcią wspólnego przeżywania radości i smutków.

Z biegiem lat coś się zmieniło, wypaliło. Wspólnota się zestarzała, jednak nie poddaliśmy się, w naszej słabości jest siła Jezusa Chrystusa. Stąd decyzja o Rekolekcjach Ewangelizacyjnych Odnowy w Duchu Świętym – odnowa Odnowy.

Wyszliśmy z zaproszeniem do parafian. Wierzyliśmy, że nowe osoby ożywią wspólnotę, ale przede wszystkim pragnęliśmy, aby w Roku Wiary jak najwięcej osób doświadczyło miłości Jezusa Chrystusa w swoim życiu.

Rekolekcje rozpoczęły się 29 listopada 2012 r. Prowadzili je ks. Andrzej Witerski, ks. Robert Figura, Renata Wróblewska oraz animatorzy z Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Miejscem spotkań był klasztor ss. klarysek. Mieliśmy tam „duchowe zaplecze” w postaci modlitwy sióstr, które włączyły się także czynnie w przebieg spotkań. Poza członkami wspólnoty na nasze zaproszenie odpowiedziało kilkanaście osób, niewiele, ale – jak przekonaliśmy się po zakończonych rekolekcjach – nie w ilości siła.

Czas 7 tygodni, w tym 9 spotkań, minął w atmosferze modlitwy, katechez, refleksji i dzielenia się przeżyciami. Z pewnością przyniósł wszystkim obfite owoce.

Po rekolekcjach życie wspólnoty toczy się tak jak poprzednio, lecz jakby inaczej. Swoją obecnością wzbogaca nas pięcioro nowych członków. Umocnieni darami Ducha Świętego pragniemy wraz z Jezusem kroczyć ścieżkami wiary i pomagać w budowaniu Królestwa Bożego tu, na ziemi.

Dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów, siostry klaryski i za wszystkich, którzy przeprowadzali nas przez te rekolekcje lub w jakikolwiek sposób się w nie zaangażowali. DZIĘKUJEMY.

Wspólnota „Effatha” – Hajnówka