Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Ciechanowcu

Wieczorem dnia 27.05.2023 r. w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu odbyło się czuwanie modlitewne, które przygotowała i poprowadziła wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Emmanuel”.

Przed wigilijną Mszą Świętą odmówiliśmy nowennę do Ducha Świętego. Modlitwę o dary Ducha Świętego poprzedziła uroczysta Eucharystia sprawowana przez ks. Piotra Karwowskiego. Podczas rozbudowanej Liturgii Słowa, w którą zaangażowali się członkowie wspólnoty, wysłuchaliśmy pięciu czytań, czterech psalmów responsoryjnych i Ewangelii. W homilii ks. Piotr przypomniał o doniosłości tej uroczystości, że jest ona trzecią pod względem ważności po Triduum Paschalnym i Bożym Narodzeniu uroczystością roku liturgicznego. Następnie wyjaśnił teksty biblijne, odnosząc się do wybranych czytań i psalmów, począwszy od fragmentu z Księgi Rodzaju o budowie wieży Babel, która była symbolem ludzkiej pychy. W homilii wspomniano także o przypadającej tego dnia 14 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ciechanowieckiej. Koronacji tej w 2009 roku dokonał Biskup Antoni Dydycz. Była to pierwsza koronacja maryjnego wizerunku na prawie diecezjalnym w naszej diecezji.

Po zakończonej Eucharystii odbyło się Nabożeństwo Majowe przed wystawionym Najświętszym Sakramentem na ołtarzu Matki Bożej Ciechanowieckiej. Bezpośrednio po odśpiewanej Litanii Loretańskiej rozpoczęło się czuwanie modlitewne prowadzone przez wspólnotę Emmanuel. Modlitwę rozpoczęto od uwielbienia Pana Jezusa obecnego w białej Hostii. Gdy Chrystus został uwielbiony nastąpiły prośba o dary Ducha Świętego dla Kościoła, naszej Ojczyzny, parafii, naszych rodzin i nas samych. Rozpoczynając modlitwę o dary Ducha Świętego, głębię naszej miłości i owocność naszej wiary, prosiliśmy Go, aby wzmocnił nas sobą i na nowo rozpalił w nas dary i charyzmaty jakie złożył w naszych sercach w sakramentach chrztu i bierzmowania. Cała modlitwa była przeplatana pięknymi pieśniami pełnymi Ducha. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem na zakończenie pieśnią maryjną oddaliśmy cześć Maryi, która była razem z nami i wstawiała się w modlitwie.

tekst: Jadwiga Porzezińska

zdjęcia: ks. Piotr Karwowski, Stanisław Szczepan