KONGRES ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM

        Co 5 lat Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie jest trwającym trzy dni Kongresem Odnowy w Duchu Świętym. W dniach 16-18 maj 2013r., tuż przed Zesłaniem Ducha Świętego odbył się już VII Kongres. Gośćmi Kongresu byli La’zaro Praxedes de Oliviera i Reinaldo Beserra Dos Reis z Brazylii. Dwa pierwsze dni odbyły się w Hali Polonia i były przeznaczone formacji liderów i animatorów oraz osób odpowiedzialnych za Odnowę w Polsce.

       Po zawiązaniu wspólnoty, powitaniu i przedstawieniu gości wysłuchaliśmy konferencji pt. ,,Otrzymacie moc Ducha Świętego i będziecie moimi świadkami”, którą wygłosił ks. Marek Wasąg. Na początku wyraził wielką radość z tego, że właśnie w tym szczególnym czasie Odnowa gromadziła się u stóp Mary, która jako pierwsza została napełniona Duchem Świętym. Przypomniał nam, że Maryja wyprosiła u Jezusa przemianę wody w wino i my winniśmy Ją prosić o odnowienie naszej Odnowy. W drugiej konferencji zatytułowanej ,,Wierność powołaniu brat Reinaldo beserra Das Reis powiedział, że żyjemy w Kościele w czasie uprzywilejowanym przez Ducha Świętego, ponieważ 40 lat wcześniej nie mieliśmy tyle traktatów i pieśni do Ducha Świętego co teraz i nie był On tak znany jak dziś. W pierwszym dniu Kongresu mieliśmy adorację Najświętszego Sakramentu, grupy dzielenia nt. kryzysów w życiu animatora. O godzinie 15 była modlitwa uwielbienia Miłosierdzia Bożego poprowadzona przez zespół New Life M, który towarzyszył nam modlitwą i śpiewem przez cały Kongres. W części popołudniowej przeżywaliśmy modlitwę o odnowienie ,,chrztu” w Duchu Świętym, a zwieńczeniem dnia była Eucharystia.

       W drugim dniu Kongresu w konferencji ,,Wy jesteście solą ziemi” Lazano Praxedes de Oliveira wzywał każdego do stawania się autentycznym świadkiem Chrystusa. Zaznaczył, że świadek to ktoś taki kto zobaczył, usłyszał lub doświadczył. Aby być autentycznymi wiarygodnym świadkiem Chrystusa trzeba przeżyć sytuację, która przemieni nasze życie. Będziemy pragnęli czynić to co głosimy. Dzisiejszy świat jest spragniony takich świadków. W trakcie konferencji zadał pytanie: czy rzeczywiście robimy to co głosimy?

        Sobota była dniem otwartym. Tego dnia u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej zgromadziło się ok. 100 tyś członków i sympatyków Odnowy w Duchu Świętym. Pierwszą konferencję ,,Nawróćcie się a otrzymacie w darze Ducha Świętego” wygłosił Lazaro. Modlitwę o odnowienie wyznania wiary poprowadził ks. Mariusz Mik – przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów. W godzinach popołudniowych była Eucharystia z modlitwą o uzdrowienie, a wieczorem druga konferencja: „ Życie w mocy Ducha Świętego i modlitwa o wylanie Ducha Świętego. Był to dzień wigilii Zesłania Ducha Św. Setki ludzi zgromadzonych na modlitwie wraz z Maryją doświadczyła nowej Pięćdziesiątnicy. Tego wieczoru niebo się zachmurzyło i spadł deszcz, po czym zerwał się wicher i ogromna rzesza ludzi zaczęła w ,,językach” wychwalać Boga tak jak Duch Święty pozwalał mówić. Mimo, że byliśmy przemoknięci z powodu deszczu nasze serca radowały się wychwalając Pana. Pełni radości szczęśliwie powróciliśmy do naszych domów.